O autorze
Anglistka zafascynowana specyfiką i nauką języków (nie tylko obcych). Język to dla mnie nie tylko pisemny i ustny system wypowiedzi pozwalający wyrażać myśli i uczucia, to także komunikat obrazowy, oraz indywidualny styl życia, który demonstrujesz i określa Ciebie jako jednostkę. Szczególnie interesuje mnie związek języka z funkcjonowaniem mózgu.

natemat.katarzynafrak@gmail.com

Badanie oka zdiagnozuje autyzm?

https://stocksnap.io/search/eye
Badanie, które opiera się na mierzeniu ruchu gałek ocznych, pozwala określić zaburzenia części mózgu odpowiedzialnych za rozwój społeczny i emocjonalny.

ScienceDaily opublikował wyniki badań, z których wynika, że za pomocą badania oka będzie można zdiagnozować autyzm u części populacji. Doktor John Foxe z Universytetu Rochester twierdzi, że badanie to może znacznie wspomóc diagnozę autyzmu, jak i innych rozwojowych zaburzeń neurologicznych.

Ze względu na fakt, że autyzm charakteryzuje się bardzo szerokim wachlarzem symptomów, powodując nieznaczne lub bardzo poważne zaburzenia, diagnoza konkretnego fenotypu autyzmu jest pierwszym krokiem do efektywnego leczenia i terapii.

Badanie ruchów gałek ocznych i mechanizmow, dzięki którym mózg kontroluje i przetwarza to, na co patrzymy, jest od lat kluczowe dla neurologów. Szybkie ruchy gałek ocznych, kiedy przerzucamy naszą uwagę z jednej rzeczy na druga, są zwane sakkadami, i odgrywają ważną rolę w rozumieniu i interakcji ze światem. U osób zdrowych, sakkady te są szybkie, dokładne i celne, wzrok przechodzi płynnie z jednego punktu do drugiego. Odmienny ruch gałek ocznych u osób dotkniętych autyzmem ma związek z obszarem mózgu kotrolującym tą czynność- tak zwanym móżdżkiem. Okazuje się, że struktura tego obszaru u części autystyków jest zmieniona w porównaniu z osobami zdrowymi. Osoby biorące udział w badaniach miały za zadanie śledzić na ekranie pewien przedmiot. Zdrowe osoby nie miały problemu z tym ćwiczeniem, a oko autystyków nieustannie 'gubiło' wskazany w badaniu przedmiot.

Nieumiejętność mózgu, aby dostosować ruch oka, może być nie tylko wyznacznikiem zaburzenia mózgu, ale wyjaśnić również deficyty społeczne i komunikacyjne, które charakteryzują autystyków. Doktor Edward Freedman, współautor badań uważa, że jeśli dodatkowe badania na dzieciach autystycznych potwierdzą tą teorię, znaleźliśmy nową metodę do diagnozy tego wciąż tajemniczego zaburzenia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...